Atlantex

Spółka "Atlantex" jest założycielem i członkiem pierwszej, powstałej w Polsce i uznanej przez administrację polską i unijną Organizacji Producentów Rybnych - Północnoatlantyckiej Organizacji Producentów.

Firma Atlantex Sp. z o.o. została założona w 1997 r. W latach 1997-2008 statki Atlantexu prowadziły działalność połowową na Atlantyku Północnym (NEAFC, NAFO, Morze Północne). Od 2008 roku nasze statki poławiają głównie na łowiskach Afryki Zachodniej (Maroko i Mauretania), oraz na Południowym Pacyfiku w ramach konwencji South Pacific Regional Fisheries Management Organisation (SPRFMO).

Wartym odnotowania jest fakt, że Polska w ramach konwencji SPFRMO posiada największy udział procentowy kwoty UE ze wszystkich państw członkowskich. Jest to wynik zarówno skutecznie prowadzonych przez polską administrację negocjacji, a także zaangażowania polskiej floty dalekomorskiej wchodzącej w skład Atlantexu.

Przeważająca część naszej działalności połowowej prowadzona jest w ramach zrównoważonych umów partnerskich w sprawie połowów, zawieranych pomiędzy Unią Europejską a państwami trzecimi. Do takich umów należy umowa UE-Maroko oraz UE-Mauretania. Umowy te poprawiają zarządzanie rybołówstwem dążąc do zrównoważonej eksploatacji zasobami morskimi, a także rozwijają sektor rybołówstwa w państwach trzecich. 

Angażujemy się w działalność połowową w ramach umów partnerskich w sprawie połowów, ponieważ gwarantują one przestrzeganie kluczowych zasad i wartości składających się na Wspólną Politykę Rybacką UE.
Tymi zasadami i wartościami są:

•    Równowaga - oparcie na najlepszych dostępnych badaniach naukowych i ekosystemowym zarządzaniu. Ochrona zagrożonych gatunków i poławianie tylko nadwyżki zasobów morskich.
•    Opłacalność – uczciwe i dwustronne negocjacje uwzględniające wymagania obu stron oraz przyczynianie się do rozwoju krajów partnerskich. 
•    Spójność – zapewnienie spójności pomiędzy różnymi politykami UE w odniesieniu do zasobów naturalnych, zrównoważonego rozwoju i lokalnego zatrudnienia, co zwiększa całkowitą skuteczność inicjatyw UE w krajach rozwijających się. 
•    Przejrzystość – negocjacje prowadzone są przez Komisję Europejską przy udziale wszystkich zainteresowanych stron. Informacje o każdej umowie partnerskiej w sprawie połowów, jej protokołach, budżecie i jej ocenie są dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej. 

Atlantex współpracuje także z Morskim Instytutem Rybackim - Państwowym Instytutem Badawczym w Gdyni. Wspólnie prowadzone badania naukowe mają na celu:
•    pogłębianie wiedzy o zasobach,
•    wyjaśnianie wątpliwości w związku z istniejącymi szacunkami naukowymi, a także w związku z zasobami dotychczas nieoszacowanymi,
•    badanie i wdrażanie innowacyjnych metod naukowych, a także bardziej selektywnych i przyjaznych środowisku metod połowowych.

Wyniki takich badań są upubliczniane przez MIR i Atlantex, stanowiąc wkład do ciągłego procesu poszerzania wiedzy na temat rybołówstwa dalekomorskiego.

4mk- grafika

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.